Temel Seviye CXS Kullanım Klavuzu

  Cpanel, Saldırı Ve Güvenlik

TEMEL SEVİYE CXS KULLANIMI

Kötü amaçlı yazılımları tespit eden ekletimize ulaşmak için, panelimizin arama bölümüne “configsServer” yazarak “Plugins” sekmesinde bulabiliriz. Karantinaya alınan her türlü kötü yazılım ve dosyları görmek incelemek için “cxs Control” butonuna basarak ulaşabiliriz.cxS Control girdiğimizde detaylara ulaşmak için “View” sekmesinin altındaki ambulans simgesine basıp zaralı olan yazılım yada dosya yolunu görebilir ve silebilirsiniz.Yine cxS Control sayfamızda sağ üstte bulunan “Menu” den “Scan Reports” a girip yapılan taramaları görebilir ve detaylarını inceleyebilirsiniz. İnceleme için tavsiye edeceğimiz sekme “View HTML ” sekmesidir.
CXS loglarına bakmak için ise “cxs Watch Deamon” sekmesi altında “Tail cxs Watch Log” butonuna basarak ulaşabiliriz.Tail cxs Watch Log girdiğimizde anlık olarak yapılan tüm logları takip edebiliriz.Cxs sürekli aktif olarak çalışımaktadır ve anlık olarak zararlı yazılım-dosyaları tespit etmektedir. Ayrıca günlük genel taramada yapmaktadır fakat manuel tarama yapmak isterseniz SSH üzerinden sunucuya bağlanıp aşağıdaki komutu çalıştırarak tarama işlemi başlatabilirsiniz.

Tarama baştlamak için gerekli kod :

/usr/sbin/cxs --report /root/scan.log  --allusers --baction high --bayes 
--breport medium --clamdsock /tmp/clamd --defapache nobody --doptions Mv 
--exploitscan --fallback --filemax 10000 --html --mail sizinposta@ttnetdc.com 
--options mMOLfSGchexdnwZRD --qoptions MBfSGchxve --sizemax 500000 --ssl 
--summary --sversionscan --timemax 30 --virusscan --voptions mfuhexT

 

 

Burada dikkat edilmesi gereken yer mail adres kısmını kendi mail adresinize göre değiştirmeniz gerekir bunu gerçekleştirdiğiniz taktirde tarama işlemi bittiğinde sonuçlar mail adresinize gelecektir.


YORUM KUTUSU